Vaiko adaptacija darželyje

Dažniausiai mažylis auga namuose, kur jam netrūksta tėvų meilės ir globos. Vieni tėveliai kartu su mažaisiais daug keliauja. Kiti priešingai, stengiasi kuo daugiau būti namuose, kad vaikas jaustųsi saugesnis sau artimoje aplinkoje.Ir vieną dieną… Ateina laikas keliauti į darželį. Staiga vaiko gyvenime atsiranda daug naujų, nepažįstamų veidų, įspūdžių. Taigi kokia turėtų būti vaiko adaptacija darželyje?

Pasikeitus aplinkai vaiko nervų sistema reaguoja greitai ir jautriai. Būtent kolektyve pirmomis dienomis sumažėja ar gali net visai dingti apetitas. Dažnai vaikai pradeda blogiau valgyti ir namuose. Pablogėja vaiko nuotaika, jis tampa nervingesnis, irzlesnis, dirglesnis, įsitempęs, neramus, sunkiai užmiega. Miega neilgai, naktį šoka iš miego, verkia, šneka – išgyvena dienos įspūdžius.  Dažnai nenori paleisti mamos, padidėja prieraišumas. Prisitaikymo periodas (adaptacija) gali trukti nuo kelių savaičių iki keleto mėnesių. Vaiko adaptacija darželyje gali palengvinti ir tėveliai.

Paruoškite vaiką

Darželio lankymas yra nauja ir visiškai nepažįstama patirtis vaikui, kuri gali būti bauginanti, gąsdinanti. Papasakokite vaikui apie naują vietą, kurią jis tuoj pradės lankyti, vaikus, kuriuos sutiks. Jei ką nors žinote apie darželio dienotvarkę, papasakokite ir apie ją. Kuo daugiau vaikas žinos apie darželį, tuo saugesnis jame jausis. Svarbiausia nemeluokite – jis gali nusivilti negavęs to, apie ką pasakojote. Pamažu pradėkite laikytis tokios dienotvarkės, kokia yra darželyje (miego, valgymo, žaidimo rėžimo).

Kalbėkitės su vaiku

Priimkite vaiko tiek teigiamas, tiek neigiamas reakcijas („ožiukus“, riksmus ir t. t.) pradėjus lankyti darželį, kalbėkitės apie tai. Paklauskite vaiko, kaip jam sekėsi, kas patiko, kas nepatiko, kas pasisekė, kas buvo ne taip sėkminga. Nepamirškite padrąsinti, paskatinti, pagirti vaiko. Jei vaikui sunku prisitaikyti (pvz.: verkia paliekant, ar pasiimant namo), papasakokite, kaip jūs jaučiatės dėl to, kad jam reikia lankyti darželį. Paaiškinkite, kodėl negalite visą laiką būti kartu su juo.

Supažindinkite su grupe

Leiskite, kad vaikas (arba darykite tai kartu su juo) apžiūrėtų grupę – nauja aplinka vaikui yra bauginanti ir svetima. Visiškai kitokia nei jaukiuose ir saugiuose namuose, vaikas čia visiškai nieko nepažįsta, o tiek daug nepažįstamų veidų gali jį gąsdinti. Neskubėkite palikti vaiko vieno, apžiūrėkite darželyje esančius daiktus kartu. Pasvarstykite, kaip bus galima su jais žaisti, galbūt net pamėginkite kartu pažaisti vieną ar kitą žaidimą. Taip padėsite vaikui lengviau prisitaikyti naujoje aplinkoje, parodysite, kad ir čia yra saugu.

Atsisveikinimas

Neužsibūkite per ilgai  – dažnai tėveliams sunku palikti vaiką vieną darželyje, juolab jei mato jo ašarotas akis, liūdną veidelį. Todėl stengiasi jį raminti, stebi jo veiklą, taip kartais užsibūdami ne vieną valandą. Net ir tokiomis sunkiomis minutėmis svarbu nepamiršti, kad neišeidami mes tik trukdome savo vaikui lengviau prisitaikyti. Jis jaučia mūsų nerimą, baimes, todėl ir pats pradeda ašaroti, jausti nerimą. Tokiu atveju išlikite kantrūs ir ramūs, negėdinkite vaiko, tiesiog pasakykite, kad ir jums kartais būna liūdna. Taip pat nepabėkite neatsisveikinę, kad vaikas nepasijustų išduotas ir paliktas. Pažadėję ateiti pasiimti tam tikru laiku – visada laikykitės duoto žodžio, nes vaikui tos kelios minutės gali virsti amžinybe.

Pasiimkite ankščiau

Jeigu galite, pasiimkite savo vaiką anksčiau iš darželio – net susipažinęs su nauja aplinka. Vaikas kurį laiką joje jaučiasi nesaugus, greitai pasiilgsta tėvelių, kyla nerimas, išgąstis, kad jų vis dar nėra (vaikui dar sunku pajusti laiko ribas). Vaiko pasiėmimas anksčiau palengvina jo adaptaciją, jis jaučiasi saugesnis, labiau mylimas. Rekomenduojama iš pradžių vaiką palikti apie 2 valandas, o paskui pamažu šį laiką ilginti.

Atveskite laiku

Atveskite savo vaiką į darželį laiku – darželyje yra laikomasi tam tikros tvarkos, dienotvarkės. Ji yra skirta, kad vaikai lengviau prisitaikytų (adaptuotųsi) naujoje aplinkoje. Vaikas, atvestas ne laiku (vėliau), sunkiau prisitaiko prie grupės veiklos. Taip pat gali jaustis nuskriaustas, kad neveikė to, ką veikė kiti vaikai.

Nekritikuokite auklėtojų

Nekritikuokite auklėtojų vaikui girdint vaikas tėvus laiko autoritetu, į juos lygiuojasi ir nori būti toks kaip jie. Girdėdamas tėvų pastabas ir kritiką auklėtojos atžvilgiu, vaikas gali nebepasitikėti auklėtoja, pradėti mažiau ją gerbti, taip pat nebeklausyti.

Ir prisiminkite, kad kiekvienas vaikas yra skirtingas! Todėl vaiko adaptacija darželyje gali būti greita, kitam prireiks mėnesio arba daugiau. Nenusiminkite, jeigu ne viskas pavyks iš pirmo karto, labai svarbus yra jūsų teigiamas nusiteikimas. Vis dėlto, jeigu matote, kad adaptacija užsitęsė arba nerandate tinkamų būdų, kaip ją palengvinti, visada galite kreiptis pagalbos į psichologą. Jis pabendravęs su jūsų vaiku ir atsižvelgdamas į jo asmenines savybes, padės atrasti naujų būdų, padėsiančių palengvinti jūsų vaiko adaptaciją darželyje.