Pusiausvyros ir koordinacijos lavinimas ant nestabilių plokštumų RehaTera centre.


Nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių vaikai mokosi valdyti savo kūną, išlaikyti kūno centrą. Laikas, kai vaikas pradeda lankyti darželį bei mokyklą judėjimo vystymuisi yra labai svarbus. Tai yra pagrindinių motorinių įgūdžių formavimosi metas, kai lavinama jėga, ištvermė, lankstumas ir greitis, taip pat socialiniai, motoriniai bei percepciniai įgūdžiai (koordinacija, pusiausvyra), t.y. gebėjimas reaguoti ir prisitaikyti prie aplinkos naudojant kūno judesius. Dažnai pasitaiko tai, kad vaikui sąveikaujant su aplinka ne visada pavyksta išlaikyti pusiausvyrą. Pavyzdžiui, užlipus parke ant slidaus kelmo, važiuojant dviračiu ar riedučiais, laipiojant karstynėmis ar vaikščiojant siauru paviršiumi.


Registracija:

Tel. +37067673327

 REGISTRACIJA INTERNETU


Dėl mažo atramos ploto, aukštai kūne esančio svorio centro ir veikiančių aplinkos jėgų, kiekvienas esame priversti ieškoti pusiausvyros, todėl pusiausvyros problemų gali turėti iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskundžiantis vaikas. Taip pat, ir vaikams turintiems nervų sistemos ligas, priklausomai nuo kūno funkcionalumo, laikysenos kontrolės ir pusiausvyros gebėjimų, pažeidimai riboja kasdienio gyvenimo veiklas bei socialinį dalyvavimą.


Visgi, šiuos įgūdžius galima pagerinti kineziterapijos užsiėmimų metu. Padedant kineziterapeutui lavinama vaiko pusiausvyra, koordinacija ir koreguojama laikysena naudojant nestabilias plokštumas.

Pusiausvyra gali būti statinė ir dinaminė. Statinė pusiausvyra apima gebėjimą išsilaikyti esamoje padėtyje (ant vienos ar abiejų kojų, atsimerkus ar užsimerkus) ant fiksuoto atraminio paviršiaus (kambario grindys, laiptai). Dinaminė pusiausvyra tai gebėjimas savarankiškai išsilaikyti ir negriūti, kai judama ant nestabilių paviršių, t.y. ne kietų paviršių (žolės, žaidimų aikštelės dangos, smėlio, batuto), arba kai pusiausvyrą sutrikdantys dirgikliai yra pateikiami iš aplinkos (staiga sujuda šaligatvio plytelė, einant užkliūvama už žemės kupstelio, stumteli draugas, supypsi automobilis).

Veiksmingiausios tiek statinės, tiek dinaminės pusiausvyros lavinimo programos apima treniruotes ant nestabilių plokštumų, sudėtines funkcines užduotis (kelios užduotys vienu metu), liemens stabilumo bei kombinuotus jėgos ir propriocepcijos stimuliavimo pratimus.

Pusiausvyros lavinimo metu, taip pat, gerinama ir laikysenos kontrolė, kuri sužadinama patiriant išorinius aplinkos dirgiklius per regos, vestibiulinius ir sensomotorinius pojūčius. Informacija apie tokius pojūčius surenka proprioceptoriai, kurie aptinka kūno spaudimą bei nestabilumą ir pavirtę nerviniais impulsais suteikią informaciją smegenims apie kūno padėtį erdvėje. Taip užtikrinama koordinuota raumenų veikla.

Siekiant pagerinti pusiausvyrą judėjimo metu yra taikomos dinaminės užduotys, apimančios kryžminius koordinacinius judesius, t.y. kai priešingos viršutinės ir apatinės galūnės kerta kūno vidurio liniją. Tokių pratimų intensyvumas paprastai didinamas keičiant atraminio paviršiaus stabilumą ant kurio atliekamas judėjimas. Pirmiausia užduotys taikomos ant lengvai nestabilaus pagrindo ir palengva yra sunkinamos įtraukiant didelį paviršių nestabilumą. Galiausiai, vaikai atlieka sudėtingas, daug ištvermės, laikysenos kontrolės ir pusiausvyros reikalaujančias užduotis.

Mokslininkai ištyrė, kad kryžminiai koordinaciniai judesiai atlikti ant nestabilaus paviršiaus, sukelia didesnį masės centro nukrypimą nei ant stabilių paviršių atlikti judesiai, taip sukeldami didesnį iššūkį sensomotoriniam valdymui. Taip pat, tokie judesiai skatina geresnį rankų ir kojų įsitraukimą į judesį, todėl yra svarbūs išlaikant pusiausvyrą, kai patiriami staigūs, išblaškantys dėmesį aplinkos veiksniai kasdieniuose judesiuose ir sportuojant. Kūno stabilumo sutrikdymas naudojant nestabilias plokštumas padidina pusiausvyros treniruočių progresą. Be to, sparčiau lavina gebėjimą manipuliuoti rankomis ir kojomis kertant kūno vidurio liniją judėjimo metu, pavyzdžiui paslydus ant ledo staigiai visomis galūnėmis rasti stabilią padėtį arba krentant nuo laipto abiem rankomis sugebėti pagriebti turėklą esantį tik vienoje pusėje.

Tad jei pastebėjote, kad jūsų vaikui yra sudėtinga susitvarkyti su pusiausvyros išlaikymu, kviečiame registruotis kineziterapeuto konsultacijai ir užsiėmimams.


Registracija:

Tel. +37067673327

 REGISTRACIJA INTERNETU


Susiję straipsniai:
Tėvų siaubas! Vaikų gydytojo diagnozė: netaisyklinga laikysena!?
Kostiuminė terapija RehaTera centre
Viso kūno vibracinės platformos