Kūdikio guldymas ant pilvuko

Kūdikio guldymas ant pilvuko yra itin svarbus jo raidai. Kai kuriems mažyliams tai teikia džiaugsmo ir labai mėgsta žaisti gulėdami ant pilvukų, kiti reiškia didžiulį nepasitenkinimą šia padėtimi.
Nenustokite bandyti! Yra daugybė dalykų, kuriuos galite padaryti, siekdami padėti savo kūdikiui patogiai įsitaisyti ir net smagiai leisti laiką šioje padėtyje.

Kiek laiko laikyti kūdikį ant pilvo?

Pradėkite lėtai, neskubėkite. Iš pradžių kūdikio guldymas ant pilvuko neturi trukti ilgai, kūdikiai šią padėtį gali toleruoti tik keletą minučių. Tai visiškai normalu. Todėl pratindami taikykite labai trumpas sesijas. Paguldykite mažylį ant pilvuko 3 – 5 minutėm, po to grįžkite į padėtį ant nugaros. Darykite 2 – 3 kartus per dieną. Kūdikiui augant ir stiprėjant pamažu ilginkite ir dažninkite buvimo ant pilvuko laiką. Reikėtų pasiekti, kad maždaug trijų mėnesių kūdikis kasdien praleistų nuo 40 iki 60 min gulėdamas ant pilvo (tai ne ištisa valanda, o suma atskirų trumpų pabuvimų).

Kaip pratinti mažylį gulėti ant pilvuko?

Prieš paguldydami kūdikį ant pilvuko įsitikinkite, kad jis yra sotus, budrus ir patenkintas, nes irzli kūdikio nuotaika nepadės prisijaukinti šios keistos, naujos padėties. Nedėkite ant pilvo ką tik pavalgiusio mažylio, palaukite bent valandą po maitinimo.

Ką daryti, kad kūdikiui būtų malonus guldymas ant pilvo?

Kūdikiui gulint ant pilvuko nusilenkite, pritūpkite ar atsigulkite, kad būtumėte viename akių lygyje su juo („šypsena akių lygyje“), taip jis žinos, kad esate šalia ir tai padės nusiraminti. Tuo pačiu metu kalbinkite, leiskite linksmus garsus ar dainuokite, tai paskatins kūdikį pasukti galvą jūsų balso link ir pamatyti jus. Džiaugdamasis mažylis stengsis pajudinti rankas ir kojas.

Mažylio pilvukas ant jūsų pilvo ar krūtinės

Jei kūdikiui nepatinka būti ant grindų, atsigulkite ant grindų, lovos (tiesiai ar pasiremdami į pagalvę) arba atsisėskite pusiau sėdomis į krėslą ir pasiguldykite kūdikį ant savo pilvo ar krūtinės. Naujagimiai mėgsta gulėti ant tėvų ir žvelgti į jų veidus. Tokiu būdu mažylis įpras gulėti ant savo pilvo, būdamas šalia jūsų. Dėl saugumo kūdikį visada laikykite tvirtai.

Padėtis „regbio kamuolio laikymas“

Kūdikis nešiojamas pilvuku žemyn ant suaugusiojo dilbio, kuris atsiduria po mažylio pilvuku ir tarp kojyčių. Kita ranka kūdikis prilaikomas. Artimas kūdikio priglaudimas prie suaugusiojo kūno padės kūdikiui pamėgti šią padėtį. Be to, toks laikymas tiktų ir atpylinėjantiems vaikams, nes šiek tiek kilstelėjus dilbį pakreipiame kūdikį nedideliu kampu aukštyn,  kas ir padeda išvengti atpylimo.

Juosmens glostymas

Nuraminimas gulint ant kelių. Paguldykite kūdikį ant savo kelių, kad atsirūgtų ar nusiramintų. Prilaikydami ranka juosmenį ar užpakaliuką padėsite mažyliui jaustis ramiai ir stabiliai, o jo galva, kaklas ir pečiai galės darbuotis.

Suteikite pramogas

Padėkite atverstą knygą ar mėgstamą žaislą prieš savo kūdikį, šalia ar virš jo. Pasinaudokite lavinimo kilimėliais ar žaislais, skirtais laikui būnant ant pilvuko, kai kurios priemonės turi žibintus, veidrodžius, judančius paveikslėlius, muzikos ar cypiančius žaislus. Atidžiai prilaikydami pabandykite mažylį gulintį ant pilvuko švelniai pasūpuoti ant terapinio kamuolio pirmyn ir atgal.

Žaisliuko laikymas

Maždaug trijų mėnesių amžiaus kūdikis gali pradėti pasiremti savo rankomis (pasikelti ant dilbių). Norint jį paskatinti šiam veiksmui, reikėtų pakabinti mėgstamą žaisliuką virš jo, tai motyvuotų mažylį pažiūrėti aukštyn ir naudoti rankas, kad pakeltų save žaislo link. Šešių mėnesių kūdikio rankų, pečių ir nugaros raumenų jėga jau daug didesnė. Dabar galima pradėti laikyti daiktą nedideliu atstumu jo akių lygyje. Tai paskatins kūdikį visiškai ištiesti ranką ir bandyti pasiekti žaislą. Įsitikinkite, kad nelaikote žaislo per toli, nes linksmumo faktorius bus prarastas, jei žaidimas pasidarys labai varginantis.

Kūdikio guldymas ant pilvuko minutei

Bandykite „pilvuko laiką“ įtraukti į savo kasdienę veiklą, paverskite rutinos dalimi. Paguldykite vaikutį ant pilvuko po tokių kasdienių veiksmų, kaip sauskelnių keitimas ar maudymas. Tada mažylis pamažu priims ir naudos šią padėtį kaip įprastą veiksmą.

Įtraukite brolius ar seseris

Įtraukite brolius ar seseris. Jei turite vyresnį vaiką, paskatinkite jį atsigulti ant grindų ir pažaisti su mažuoju broliu ar sese (suaugusiajam prižiūrint). Artimųjų ar net šeimos augintinio stebėjimas gali padaryti kūdikį truputį laimingai išsiblaškiusį ir leisti užmiršti nepatogią padėtį.

Pasiūlykite išorinę pagalbą

Jeigu jūsų vaiko kaklas sutvirtėjęs ir galvos kontrolė pakankama (apie 3-4 mėn), bet neužtenka jėgų pasiremti dilbiais, susukite ploną rankšluostį ar paklodėlę ir padėkite po kūdikio krūtine bei pažastimis, sudėkite jo rankas priešais. Sustiprėjus rankų atramai volelio nebenaudokite. Būtinai stebėkite, kad mažylis išlaikytų smakro, burnos, nosies atstumą nuo volelio, nesukniubtų ant jo.

Skaityti pirmąją dalį. „Kūdikio guldymas ant pilvo.“


Straipsnį parengė: vaikų kineziterapeutė Vaida Vasiliauskienė

El. paštas: vasiliauskiene.vaida@gmail.com


Daugiau:
https://pathways.org/topics-of-development/tummy-time-2/
http://www.webmd.com/parenting/baby/sleep-naps-12/tummy-time?page=1
http://www.babycentre.co.uk/a25009969/tummy-time
http://www.babycenter.com/0_tummy-time-how-to-help-your-baby-get-comfortable-on-his-bell_1439985.bc