Tėvų siaubas! Vaikų gydytojo diagnozė: netaisyklinga laikysena!?

Vis dažniau apžiūrint vaikus gydytojai pastebi netaisyklingą laikyseną, krypstantį stuburą. Apžiūros metu įvertina galvos poslinkį pirmyn, pečių asimetriją, stuburo iškrypimą, dubens rotaciją, pėdų sukimą į vidų ir kitus.


Straipsnį parengė: vaikų kineziterapeutė

Sylwia Grygienc

Tel. +37067673327
 REGISTRACIJA INTERNETU


Kodėl gydytojas (periodiškai tikrina vaikų laikyseną?) atkreipia dėmesį į Jūsų vaiko laikyseną?

Kūno laikysena yra suprantama kaip įprasta kūno padėtis stovint, sėdint ar judant. Įprasta ≠ taisyklinga.

Bloga laikysena – tai netaisyklinga atskirų kūno dalių sąveika, kurios metu mažėja raumenų aktyvumas, didėja svorį laikančių struktūrų apkrovimas, mažėja kūno pusiausvyros ekonomiškumas virš atramos pagrindo.

Siekiama išlaikyti optimalias apkrovas stuburui, kuris ir laiko mūsų kūną. Vienas iš svarbiausių taisyklingo judesio bruožų “stabilizacinio komponento” pirmumas “judinamojo komponento” atžvilgiu – sustipriname korpusą, kad galūnės galėtų tinkamai, koordinuotai atlikti veiksmus.

Optimali stuburo padėtis:

  • Stuburas išlaiko savo linkius (kifozės, lordozės)
  • Svoris pasiskirsto tolygiai stuburo (raumenys dirba panašiai dešinėje ir kairėje);
  • Jaučiamas laisvumas (nėra suvaržymo);
  • Nėra skausmo.

Ar reikia sunerimti jei išgirdote diagnozę?

Vaikas auga, tad jo laikysena ir kūno judesiai keičiasi labai sparčiai. Būtina juos laiku tinkamai nukreipti, taip leidžiant kūnui tobulinti judėjimo įgūdžius, lavinti skirtas tam amžiui fizines ypatybes tokias kaip: jėga, greitumas, ištvermė, lankstumas, pusiausvyra, vikrumas, koordinacija.
Vos pastebėję kūno asimetrijas statinėse padėtyse (gulint, sėdint, stovint) ar motorikoje (pašokus nusileidžia daugiau ant vienos kojos), neįprastus judesius ar jų trūkumą, kompensaciją kitais judesiais – neignoruokite. Vaikystė yra puikus laikas laikysenos korekcijai.

Kuo galime vaikui padėti?

Vaikus būtina stebėti įvairiose padėtyse, bei atliekant įvairius veiksmus. Ar jūsų vaikas kūprinasi pastoviai? Ar pataisius jo padėtis ir judesius jis pasako, kad jam nepatogu? Ar ilgiau pasėdėjus jam skauda nugarą ar kaklą?

Neretai netaisyklingą laikyseną galima lengvai koreguoti vos pakeitus vaiko dienotvarkę, įtraukiant į ją specialiuosius kineziterapinius pratimus bei atrinkus, kas vaiko laikysenai einamu momentu daro žalos ir šias veiklas pakeičiant labiau taisyklingą laikyseną formuojančiomis veiklomis. Jeigu Jūsų gydytojas pastebi vaiko netaisyklingą laikyseną, tikslinga kreiptis išsamiai kineziterapeuto konsultacijai. Jos metu išsiaiškinsite netaisyklingos laikysenos priežastis bei galimas pasekmes. Kineziterapeutas nustatys pagrindinį kineziterapinį tikslą ir parengs gydymo planą. Jums tereikės jo laikytis.

Štai keletas patarimų, kaip galite padėti savo vaikams augti sveikai:

  • Ruošiant pamokas, ar dirbant su kompiuteriu, paskatinkite vaiką daryti kelių minučių pertraukėles ir atsistoti pasivaikščioti ar atsigerti vandens.
  • Rinkitės papildomus būrelius, kuriuose vaikas galėtų būti fiziškai aktyvus. Tai ne tik sporto šakos, tai gali būti skautų būrelis ar kiti.
  • Leiskite laisvalaikį gamtoje. Tai puiki terpė vaikui tobulėti, išgyventi naujas patirtis. Tai gali būti pasivaikščiojimas miške, parke, ar šeimos žaidimai kieme.
  • Vaiko pomėgius galite paįvairinti. Kaip pavyzdį paimkime tapybą. Vietoje tapymo prie stalo, vaikas gali tapyti ant molberto. Tai leis jam įjungti daugiau kūno raumenų į darbą ir taip raumenys lėčiau pavargs nei sėdint. Be to vaikams daug įdomiau, kai jie gauna daugiau dirgiklių iš aplinkos (čia: pasiima teptuką, nueina dažų, kelia ranką ar net pasistiebia, kad siekti būsimo paveikslo viršų).
  • Išsitraukite apdulkėjusius garaže dviračius, paspirtukus, riedlentes, riedučius ir kitas priemones. Vaikams visada smagu judėti kartu.
  • Gal patys mankštinatės namuose? Įjunkite į šią veiklą ir vaikus. Jiems bus be galo smagu patyrinėti ir pajausti tai, ką jaučia tėveliai sportuodami.
  • Parkuose ir laisvalaikio zonose gausu lauko sporto inventoriaus bei žaidimų aikštelių. Tokia vieta puikiai tiks aktyviam visos šeimos poilsiui.

Vaiko aktyvumas – tai raktas į sveikesnį kūną. Būdamas aktyvus jis mokosi, atranda, tobulėja bei stiprina savo kūną.

Straipsnį parengė: vaikų kineziterapeutė

Sylwia Grygienc

Tel. +37067673327
 REGISTRACIJA INTERNETU