Kūdikio raida

Šio straipsnio tikslas supažindinti tėvelius su kūdikio raida, kai prasideda 4 – 6 mėnesių laikotarpis. Tai ne tik laikas, kuomet mažylis pradeda aktyviai žaisti su žaisliukais, vartytis nuo nugaros ant pilvo, tačiau jau pradedame ruošti kūdikį sėdėjimui. Šio etapo pabaigoje 6 mėnesių kūdikis pajus pirmus savarankiško sėdėjimo momentus,  todėl labai svarbu aptarti keletą dalykų, kurie padės saugiai to pasiekti.  

4 – 6 mėnesių kūdikio judėjimas

Visų pirma reikės padėti kūdikiui susidraugauti su visomis kūno dalimis. Kūno pažinimas ypatingai svarbus, kad vaikas galėtų suprasti savo kūno padėtį aplinkoje ir tuo pačiu įvaldyti sudėtingesnes, vertikalesnes kūno padėtis erdvėje.

Kitas svarbus momentas yra palaipsniui keičiamas sėdėjimo kampas. Nors kiekvieno kūdikio raida individuali, tačiau 3 – 4 mėnesių amžius yra tas metas kuomet jau turite pradėti  taikyti pusiau sėdimą padėtį (450 kampu) žaidimo ir valgymo metu. Sėdėdamas tokioje padėtyje kūdikis ne tik stebės aplinką iš jam pagal amžių tinkamos padėties, pratinsis prie vertikalesnės padėties, bet kartu stiprės tam tikros raumenų grupės. Pasodinkite kūdikį 450 kampu, pakabinkite priekyje maždaug kūdikio pečių juostos aukštyje žaisliukų ir skatinkite žaisti tiesiant rankutes link jų. Taip neabejotinai sustiprinsite tiek liemens, tiek pečių juostos raumenis.

Sodinkitės kūdikį sau ant kelių ir leiskite jam siekti daiktų nuo stalo. Prilaikomas aukščiau už liemens jis saugiai jau gali tai daryti.

Kūdikių lavinimas namuose ir žaidimai

Žaidimo padėčių įvairovė šiuo metu plečiasi. Perkelkite kūdikį žaisiti ant grindų. Suraskite jam jaukų, šiltą „kampelį“ kambaryje, kuriame praleidžiate daugiausiai laiko. Kad susiformuotų teisingos žinios apie žmogaus judėjimą, mažylis turėtų mokytis migruoti ten, kur tai daro ir suaugusieji, t.y. ant grindų. Čia jis turės daugiau laiko apsižiūrėti aplinką, kurią tyrinės vartydamasis, o vėliau ir šliaužiodamas bei ropodamas. Jei papildysite aplinką judančiais, riedančiais žaisliukais, paskatinsite mažylį greičiau pajudėti iš vietos.

Lavinantys pratimai

Tęskite  gulėjimo ant pilvuko akimirkas. Čia naudokite ne tik žaisliukus kurie yra nedideli, lengvai pasiekiami priekyje, bet ir didesnių gabaritų (pvz. 15cm skersmens lengvas kamuolys). Taip keldami vaiko akių lygį padėtyje ant pilvo, paskatinsite kūdikį pasikelti aukščiau ir remtis ištiestomis rankutėmis. Tokia rankų atrama parodo pečių juostos pasiruošimą savarankiškam sėdėjimui.

Pradinis kūdikio sėdėjimas yra remiantis ištiestomis rankomis priekyje. Maždaug 5 – 6 mėnesių kūdikis gali pradėti to mokytis. Siekiant šio įgūdžio mažyliui prireiks ir Jūsų pagalbos.

Pradėkite mokyti kūdikį remtis rankute šone kuomet keliate jį nuo pagrindo (pvz pakeitę sauskelnes). Prilaikykite už vienos rankutės ir už liemens, o kita rankute leiskite pasiremti šone ir keltis pačiam. Išlaukite jo paties dalyvavimo sėdantis. Tai padidins kūdikio dalyvavimą keičiant padėtį iš gulimos į sėdimą, paskatins jį geriau suprasti, kad savarankiškai gali remtis ranka ir taip sau padėti sėdantis, o vėliau, sėdint.

Jei matysite, kad mažylis aktyviai atsistumia rankute šone nuo pagrindo ir reikia tik Jūsų prilaikymo, galite bandyti leisti jam pasėdėti savarankiškai. Sėdėjimo laikas pradžioje neturi būti ilgas. Galite šiek tiek prilaikyti jį ties apatine liemens dalimi. Neišsigąskite, jei Jums nepavyksta atlikti šių judesių patiems, tiesiog pasitarkite su savo šeimos gydytoju ar kineziterapeutu.

Ruošimas savarankiškam stovėjimui

Nepamirškite kojų atramos lavinimo. Kūdikio ruošimas savarankiškam stovėjimui vyksta nuo gimimo. Prilaikomas už pažastų ar aukščiau už liemens šiuo metu jis turėtų remtis abiem kojomis (pėdų padėtis gali kisti nuo atramos pirštų galais iki atramos pilna pėdute). Neskatinkite žingsniavimo. Pirma reikės išmokyti kūdikį tvirtai stovėti.



Kineziterapeutas pataria kokia turėtų būti taisyklinga šeštojo mėnesio pabaigoje kūdikio judėjimo raida / pagrindiniai geros motorinės raidos požymiai:

  • Remiasi rankomis priekyje sėdėdamas
  • Verčiasi nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai
  • Remiasi abiem kojomis prilaikomas už pažastų
  • Siekia žaislų esančių priekyje gulėdamas ant pilvuko
  • Žaidžia su savo pėdutėmis gulėdamas ant nugaros
  • Perima žaislą iš vienos rankos į kitą
  • Deda rankas ir žaisliukus į burną
  • Nebijo aplinkoje esančių garsų įvairovės
  • Tvirtai remiasi į pagrindą abiem kojomis prilaikomas už pažastų

3Jei nerimaujate ir nežinote ar normali 6 mėnesių kūdikio raida, atkreipkite dėmesį į:

  • Pasodintas kūdikis sėdi apvalia nugara ir nebando remtis rankomis priekyje
  • Yra bloga galvos kontrolė visose padėtyse ir kūdikis negali atkelti galvos gulint ant pilvuko, keliant jį nuo pagrindo ar nešiojant
  • Negali suvesti rankų į vidurio liniją padėtyje ant nugaros siekdamas žaisliukų
  • Sodinant lošiasi atgal ir įtempia kojas
  • Verčiantis ant šono pernelyg išriečia nugarą ir atlošia galvą
  • Prilaikant už pažastų ir remiant kojomis į pagrindą atveda rankas atgal ir stipriai įtempia kojas
  • Remiasi ištiestomis kojomis, tačiau visa atrama koncentruota į kulnus, nesiremia į pagrindą pirštais
  • Nebando siekti žaislų esančių aplink jį visose padėtyse
  • Nededa rankų ir žaisliukų į burną
  • Yra nuolat, be priežasties dirglus, neramus ir greitai susierzina
  • Nestebi judančių objektų

Straipsnį parengė: vaikų kineziterapeutė Deimantė Stankevičienė

Tel. 862115096
El.paštas: deimante.stankeviciene@rehatera.lt

 SUSISIEKTI


Daugiau:
https://pathways.org/topics-of-development/motor-skills-2/
http://www.northshore.org/pediatrics/ages-and-milestones/infant/